Proč je kreatin pro ženy stejně důležitý, jako pro muže?

Věděli jste, že podle zprávy IHRSA z roku 2020, je nadšení z posilovny rozděleno téměř rovnoměrně mezi muže (49,5 %) a ženy (50,5 %)? Nicméně, pokud jde o použití kreatinu, existuje výrazná mezera.

Bylo zjištěno, že ženy mají o 70–80 % nižší endogenní zásoby kreatinu ve srovnání s muži a jejich spotřeba kreatinu ve stravě je výrazně nižší[1]. To znamená, že ženy přijímají méně kreatinu prostřednictvím stravy a (v průměru) mají méně kreatinu v těle.

Totéž platí pro suplementaci kreatinem, kde také kralovali muži. V jedné studii zahrnující sportovce uvedlo neuvěřitelných 48 % mužů užívání kreatinu, ve srovnání s pouhými 4 % žen[2]. A nezůstane jen u posilovny, i v ozbrojených silách je propast velká, 39 % vojáků používá kreatin oproti pouhým 5 % vojákyň[3].

Tyto statistiky, i když jsou zaměřeny na sportovce a vojáky, odhalují větší trend, suplementace kreatinem je v současnosti převážně mužskou oblastí. Je tomu tak, i když vášeň pro fitness a cvičení je mezi pohlavími velmi podobná.

Proč je kreatin pro ženy důležitý

Autor fotografie: jacoblund/istockphoto.com

Kreatin si své proužky vysloužil ve fitness oblasti. Přesto mnohým ženám často proklouzne. To je způsobeno především mýtem, že to vede k nežádoucímu objemu. Zde je realita, kreatin je skvělý nástroj na vaší fitness cestě. Pomáhá při regeneraci svalů a zvyšuje váš výkon během vysoce intenzivních tréninků.

Takže, dámy, je na čase, abychom vyvrátili mýty. Pojďme odemknout potenciální výhody, které má kreatin pro ženy při dosahování jejich fitness cílů.

Co je kreatin?

Výhody kreatinu pro ženy

Vytrvalost je základ

Nalezení správného kreatinového doplňku

Proč je kreatin vhodný pro ženy a jak z něj můžete vytěžit maximum?

Co je kreatin?

Kreatin je přirozeně se vyskytující sloučenina. Hraje hlavní roli ve vašem těle, zejména během vysoce intenzivních tréninků. Ale odkud to pochází? No, syntetizuje se ve vašem těle, hlavně v játrech, z aminokyselin. Kromě toho je také přítomen v některých potravinách, které jíme, jako je červené maso a ryby. Nyní pojďme k jádru věci: co způsobuje kreatin ženám, zvláště během těch zpocených cvičení v posilovně? Když zvedáte činky, sprintujete nebo se oddáváte jakékoli formě vysoce intenzivního cvičení, vaše svaly nutně potřebují energii. To je místo, kde kreatin zasáhne.

Představte si kreatin jako malou elektrárnu, která při použití rychle produkuje vysokoenergetickou molekulu zvanou ATP (adenosintrifosfát). Přemýšlejte o ATP jako o magickém svalovém palivu, které vám pomůže překonat posledních několik opakování nebo sprintovat poslední úsek. Je to jako mít ve svalech malou baterii, která se nakopne, když jde do tuhého. Čím více kreatinu máte, tím více ATP dokáže vaše tělo vytvořit. To vám pomůže podávat lepší výkony během tréninku. Nejde o nabírání objemu, ale spíše o doplnění paliva, abyste zajistili, že ze své cvičební rutiny vytěžíte maximum.

Stručně řečeno, kreatin není nějaká záhadná látka. Je to přirozený spojenec, který vám pomáhá udržet si energii, když posouváte své limity. A ne, nezpůsobí to, že budete vypadat nafouknutě nebo nepřiberete příliš na váze, to je jen další mýtus.

Související: Mohou ženy užívat kreatin?

Výhody kreatinu pro ženy

mohou ženy kreatin

Autor fotografie: Farion_O/istockphoto.com

Zajímalo vás někdy, proč právě kreatin je tak populární ve fitness sféře? Není to jen letmý trend. Výzkum probíhá od roku 1832, kdy byla sloučenina objevena. Je to látka založená na vědě, která je slibná. To platí zejména pro ženy, které se snaží zlepšit svojí fitness cestu. Takže, proč je kreatin pro ženy vhodný? Pojďme to prozkoumat.

Zesilte svůj tréninkový výkon

Jednou z nejvychvalovanějších výhod kreatinu pro ženy je jeho schopnost zvýšit výkon při cvičení. Pokaždé, když sprintujete, skáčete nebo zvednete činku, je tam kreatin. Funguje to v zákulisí, aby se doplnily vaše energetické zásoby. Pomůže vám to při každém tréninku trochu víc zvedat a trénovat o něco déle.

Svalové přírůstky

Budování svalů může být pomalý a někdy frustrující proces. Ale s kreatinem po svém boku nejdete po této cestě sami. Pomáhá zvyšovat obsah vody ve svalových buňkách a vytváří příznivé prostředí pro růst. A ne, neudělá vás velkou, ale podpoří vaše úsilí v budování svalů. Každý dřep, zdvih a výpad se počítá.

Kognitivní jasnost

Není to jen svalový spojenec. Kreatin si také drží své místo, pokud jde o podporu kognice. Někteří odborníci zmiňují, že kreatin může podporovat poznávání a paměť, zejména v obdobích, kdy pociťujete duševní únavu[4], jako je špatný noční spánek. Takže v těch dnech, kdy je mozková mlha hustá jako hrachová polévka, může být kreatin právě tím impulsem, který potřebujete, abyste získali trochu jasnosti.

Regenerujte jako profík

Tyto příběhy o kreatinu a regeneraci svalů nejsou jen z doslechu. Existují vědecky podložené důkazy, které naznačují, že užívání kreatinu u žen může skutečně urychlit regeneraci svalů po tréninku.

Ve studii bylo zjištěno, že skupina jedinců, kteří užívali doplňky kreatinu, vykazovala rychlejší regeneraci svalů než ti, kteří je neužívali[5]. Během období rekonvalescence měli vyšší svalovou sílu. To znamená méně času ošetřovat bolavé svaly a více času jít do posilovny s energií a silou.